Przygotowania

Przed kolejną wyprawą jak zwykle jest cała masa pracy zanim poczuje się błogą beztroskę podczas podróży. Przygotowania zacząłem od wyznaczenia sobie trasy i celów kolejnej ekspedycji. Tradycyjnie celem głównym jest wjazd i wejścia  na najwyższe szczyty kilku europejskich państw.

Wiza
Jedyną wizą jaką potrzebuję podczas podróży jest wiza na Białoruś. Aby otrzymać wizę turystyczną, krótkoterminową, jednowiazdową trzeba wypełnić wniosek, dołączyć zdjęcie oraz dokonać wpłaty w oddziale banku. Wymagane jest również zaproszenie z jakiejś instytucji lub osoby z Białorusi a także ubezpieczenie jednego z kilku wymienionych towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie musi obejmować wszystkie dni pobytu na Białorusi. Przy wykupywanie ubezpieczenia należy się upewnić, że obejmuje ono terytorium Białorusi. Oczekiwanie na wizę to 5 dni roboczych a koszt 25 Euro.

Sprzęt
Przygotowanie całego sprzętu na wyprawę to jedna z najważniejszych rzeczy przed długą podróżą. Podobnie jak w zeszłym roku podczas wyprawy po Skandynawii poruszał się będę na rowerze Author Instinct 29er. Sprawdzona w bojach maszyna z przebiegiem ponad 31.000km ale po generalnym remoncie i wymianie większości osprzętu. W jednośladzie wymienione zostały koła, ogumienie, cały napęd, klocki oraz tarcze hamulcowe, stery, sztyca, siodełko i pedałki SPD. Serwisowi i wymianie oleju poddany został amortyzator i hydraulika hamulców. Na koniec standardowo linka tylnej przerzutki zyskała pełny pancerz a w celu większego komfortu chwyty i rogi kierownicy owinięto owijką kolarską.

Przyczepka Extrawheel zyskała nowy maszt i flagę, szybkozamykacz oraz widelec łączący rower ze szkieletem przyczepy z nowymi łożyskami z Igliduru. Łożyska te nie wymagają smarowania i są o wiele bardziej żywotne i odporne na tarcia od poprzednich polimerowych.

Sprzęt turystyczny
Stary i zużyty sprzęt biwakowy został wymieniony na nowy. Dwuosobowy, dwuwarstwowy namiot o wadze 2kg, ciepły śpiwór z temperaturą extreme do -4st.C o wadze 1kg oraz nowa niepodziurawiona i o neutralnym zapachu karimata zapewnią mi spokojny sen. Całość uzupełnia lekka dmuchana poduszka.

Tak przygotowania wyglądały z grubsza. Oczywiście jest jeszcze milion innych rzeczy mniej lub bardziej istotnych o których należy pamiętać przed wyjazdem. I tak ważny jest karton na rower, liczba pustych kartek w paszporcie, trochę waluty w portfelu, nowa karta płatnicza, wizyta u dentysty, wywiercone otwory w obręczach, zapasowe baterie do licznika, naklejki na sakwy, nowe mapy w GPS….