Trasa i cele

Skandynawia 2014

Skandynawia 2014 to samotna ekspedycja polegająca na połączeniu klasycznej wyprawy rowerowej ze zdobywaniem najwyższych wzniesień i szczytów Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Norwegii oraz Danii. Szczyty należą do Korony Europy

Termin wyprawy :
czerwiec, lipiec, sierpień 2014

8000km, 9 krajów, 8 szczytów, Nordkapp


Lublin, Warszawa, Mińsk, Wilno, Tallin, Helsinki, Rovaniemi, Kiruna, Trondheim, Molde, Oslo, Goeteborg, Kopenhaga, Rostock

Startuje dosyć nietypowo, z Lublina. Polska wschodnia to wciąż mało uczęszczane przeze mnie rejony. Planuję przejazd przez Kazimierz nad Wisłą, wieś Damianów, chwilowy postój w stolicy a na pożegnanie z Polską zwiedzanie Białowieskiego Parku Narodowego. Dalsza trasa prowadzi przez najwyższe wzniesienia Białorusi, Litwy, Łotwy i Estonii. Z Tallina do Helsinek czeka mnie przeprawa promowa. Przed Finlandię przejadę jak po linii na północ aż do Przylądka Północnego Nordkapp po drodze zwiedzając miasto Rovaniemi i mijając koło podbiegunowe. Po zdobyciu Nordkapp skieruję się na południowy zachód wchodząc na najwyższe szczyty Finlandii i Szwecji. Dalej zamierzam wjechać na najwyższą drogę Juvasshytta 1846m.npm oraz wejść na szczyt – Galdhopiggen 2469m.npm, najwyższą górę Norwegii i całej Skandynawii. W Norwegii czekają mnie również inne ciekawe atrakcje jak najbardziej znana i kręta droga zwana „Drabiną Troli” – Trollstigen czy klif Preikestolen sięgający ponad 600m ponad fiordem Lysefjord. Z Goteborga z Szwecji promem przepłynę do duńskiego miasta Frederikshavn. Kierując się na południe odwiedzę Kopenhagę. Duńska stolica znana jest przecież z najlepszych dróg rowerowych na świecie.

W Norwegii w regionie Oppoland znajduje się miasteczko Vang nad jeziorem o tej samej nazwie. To właśnie z tego miejsca został przeniesiony drewniany kościółek Vang który obecnie stoi w Karpaczu. Oczywiście wioskę Vang również odwiedzę.

Przejadę też przez dwa miasta partnerskie Jeleniej Góry czyli mojego miasta rodzinnego. Valkeakoski w Finlandii oraz Randers w Danii.

Na całej trasie jest kilka spornych miejsc. Na przykład Nordkapp wcale nie jest najbardziej wysuniętym przylądkiem na północ. W Finlandii najwyższym punktem kraju wcale nie jest szczyt a zbocze góry Haltiatunturi której wierzchołek leży w Norwegii. Na Litwie oraz w Danii różnice pomiędzy najwyższymi wzgórzami to niecały metr więc postanowiłem „zaliczyć” trzy pierwsze wzniesienia tych państw szczególnie,  że leżą w bardzo bliskiej odległości względem siebie.

Jako ciekawostkę dodam jeszcze pomysł odwiedzenia wszystkich polskich wiosek które w nazwie mają moje imię. Trzy z nich już zwiedziłem. Są to Damianowo, Damianowice (Woj. Dolnośląskie) i Damiany (Woj. Świętokrzyskie).
Kolejna wioska znajduje się w Województwie Mazowieckim i jest to Damianów.

 

Cele wyprawy:

Białowieski Park Narodowy

– Białoruś – najwyższy punkt Białorusi – Gora Dzerzhinskaya – 345m.npm
– Estonia – najwyższe wzniesienie Estonii – Suur Munamägi – 318m.npm
– Łotwa – najwyższe wzniesienie Łotwy – Gaizikalns – 311m.npm
– Litwa – najwyższe wzniesienia Litwy – Aukštasis Kálnas / Juozapinės Kalnas – 294m.npm

– najwyższy szczyt Norwegii i całej Skandynawii – Galdhopiggen 2469m.npm
– najwyższy szczyt Szwecji – Kebnekaise 2117m.npm
– najwyższy punkt Finlandii – Halti Háldi 1328m.npm
– najwyższy szczyt Finlandii – Ridnitsohkka 1317m.npm
– najwyższe punkty Danii – Yding Skovhoj 172,5m.npm, Møllehøj 170m, Ejer Bavnehoj 170m

Przylądek Nordkapp (North Cape) – oraz Knivskjellodden
(najbardziej na północ wysunięte miejsca w Europie w kole podbiegunowym)
Drabina Troli – najbardziej znana i kręta droga Skandynawii
– najwyższy podjazd Skandynawii – Juvasshytta 1846m.npm

mapa1

Przy granicy z Białorusią znajdują się dwa najwyższe wzgórza na Litwie – Józefowa Góra (lit. Juozapinės kalnas) o wysokości 292,7m npm. i Wysoka Góra (lit. Aukštàsis kálnas) 293,84m npm.

Haltiatunturi lub Halti (lap. Háldičohkka) – najwyższy punkt (1328 m) Finlandii. Góra ma w rzeczywistości 1365 m wysokości, ale jej szczyt znajduje się już za granicą, w Norwegii (gdzie nazywany jest Ráisduattarháldi). Najwyższym szczytem (ale nie punktem) Finlandii jest Ridnitsohkka, o wysokości 1316 m około 3km od Haltiatunturi .

Yding Skovhøj – najwyższy oficjalnie uznany punkt Danii. Znajduje się na wysokości 172,54 m n.p.m., jeśli liczyć go razem z kurhanem nagrobnym z epoki brązu. Wysokość samego wzgórza, bez kurhanu, wynosi 170,77 m n.p.m. Najwyższym naturalnym wzniesieniem jest Møllehøj (170,86 m n.p.m.).

Sognefjord (Sognefjorden) – drugi pod względem długości fiord na świecie, najdłuższy w Norwegii. Znajduje się w okręgu Sogn og Fjordane. Fiord zaczyna się około 72 km na północ od Bergen i ciągnie się 203 km w głąb lądu, aż do wsi Skjolden. Najgłębszy punkt fiordu znajduje się 1 308 metrów poniżej poziomu morza, a jego szerokość waha się od 1,5 do 6 km.

Sognefjellet – przełęcz drogowa na drodze nr 55 łącząca Lustrafjorden z Ottadalen, pofalowana droga

Lysefjord – “jasny fiord” o długości 42km, ze skalistymi ścianami przekraczającymi 1000m. W związku z tym, że zbocza są najczęściej zbyt strome do jazdy samochodem, głównym środkiem komunikacji umożliwiającym mieszkańcom przemieszczanie się są łodzie. Wyjątkiem jest niecodzienna – bardzo kręta i stroma (27 ostrych zakrętów), droga prowadząca z Lysebotn, która pokonuje różnicę poziomów wynoszącą około 900 m.

Preikestolen – klif w Norwegii o wysokości 604 m, położony nad Lysefjordem, Ryfylke. Płaska powierzchnia wierzchołka o wymiarach 25 na 25 metrów, jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Powstała najprawdopodobniej ok 10 tysięcy lat temu w wyniku pęknięcia skał pod wpływem mrozu.